الگوریتم پاندا و باورهای نادرست درباره آن

الگوریتم پاندا و باورهای نادرست درباره آن

الگوریتم پاندا یکی از مهم ترین الگوریتم های گوگل می باشد که به منظور نظارت بر کیفیت محتوا به وجود آمده است.وظیفه این الگوریتم جلوگیری از انتشار محتوای بی ارزش،کوتاه، تکراری و کپی است.الگوریتم پاندا همواره درتلاش برای دادن امتیاز به سایت های دارای محتوای مفید و متمایز و کاستن از رتبه و امتیاز سایت هایی است که از محتوای بی کیفیت و کپی استفاده می کنند .

معرفی الگوریتم گوگل پاندا و تاثیرات آن بر سئو

گوگل پاندا یکی از فیلتر های رتبه بندی گوگل است که صفحات بی کیفیت را به رتبه های پایین می کشاند. نتیجه فعالیت الگوریتم گوگل پاندا بالارفتن رتبه سایت های با کیفیت در نتایج جستجو است.

طبق گفته کارشناسان گوگل الگوریتم گوگل پاندا قادر به اندازه گیری کیفیت یک سایت است و میتواند به صورت مستقیم رتبه سایتی را در گوگل کاهش دهد.

گوگل رسما الگوریتم گوگل پاندا را یکی از الگوریتم های اصلی در تعیین رتبه سایت ها معرفی کرده است.

سایت های زیادی هستند که سعی در دورزدن الگوریتم گوگل پاندا دارند. که  ما همواره شاهد پیروزی ها و شکست های پیاپی این سایت ها بوده ایم. که با هر بروز رسانی این الگوریتم رخ میداد.

باید توجه داشت که برخی از الگورتیم های گوگل هستند که بصورت مشترک با الگوریتم های دیگر در رتبه سایت شما اثر میگذارند. اما گوگل پاندا جزء الگوریتم هایی است که بصورت مستقل میتواند جایگاه سایت شما را تحت تاثیر قرار دهد.

نکته : تعداد زیاد محتوا در یک سایت به معنی با کیفیت بودن محتوا نیست. یکی از شرکت های طراحی سایت برای سایت خودش بیش از 9000 صفحه ایجاد کرده است. از این تعداد صفحه تنها 200 تا  در گوگل رتبه معقولی دارند. با توجه به حجم بالای صفحات بی ارزش این سایت، گوگل رتبه خوبی به آن نخواهد داد.

اگر این سایت مانند همه شرکت های طراحی سایت، مقالات خود را بصورت محتوا محور تولید میکرد. الان 300 مقاله داشت که 200 تا از آنها در  صفحه اول گوگل رتبه داشتند. این امر موجب می شد. که گوگل به 100 صفحه باقیمانده نیز رتبه بهتری بدهد.

باورهای نادرست در مورد الگوریتم پاندا

معمولا به دلیل تعدد الگوریتم‌های گوگل، برخی دچار اشتباه شده و نمی‌توانند تفاوت عملکرد آن‌ها را تشخیص دهند. در ادامه به معرفی چند مورد از مهم‌ترین باورهای نادرست در مورد الگوریتم پاندا می‌پردازیم.

1- پاندا فقط به کپی بودن محتوا توجه میکند!

اولین و مهم‌ترین باور نادرست در مورد الگوریتم پاندای گوگل این است که عده‌ای تصور می‌کنند الگوریتم پاندا فقط در مورد محتوای تکراری است. کارمندان گوگل بارها تاکید کرده‌اند، با اینکه الگوریتم پاندا وبسایت‌ها را به ایجاد محتوای منحصر به فرد تشویق می‌کند، اما وظیفه آن فراتر از جلوگیری از محتوای تکراری است.

مسئله محتوای تکراری مسئله‌ای جداگانه و مستقل از الگوریتم پاندا است. آنچه الگوریتم پاندا به دنبال آن است ارائه محتوایی با اطلاعات منحصر به فرد و ارزشمند برای کاربر است.

2- محتوای تولید شده توسط کاربر کم ارزش است!

یک باور اشتباه دیگر این است که پاندا محتوای ایجاد شده توسط کاربر را ارزشمند نمی‌داند. این باور نادرست است. الگوریتم پاندا مشکلی با محتوایی که توسط کاربر ایجاد شده است ندارد و تنها سایت‌هایی که محتوای بی‌کیفیت یا ضعیف دارند را تنزل رتبه می‌دهد.

برای مثال اگر محتوای ساخته شده توسط کاربر در وبسایت شما یک محتوای بی‌ارزش یا کم‌ارزش است، ممکن است از نظر گوگل نیز بی‌ارزش باشد، اما این موضوع به این معنی نیست که گوگل در مجموع با محتوای ساخته شده توسط کاربر مشکلی داشته باشد. تفاوتی ندارد که این محتوا یک کامنت، یک مقاله یا هر نوع دیگری باشد. تنها چیزی که اهمیت دارد کیفیت، ارزش افزوده و اسپم نبودن آن محتواست.

بعنوان مثال سایت‌هایی مانند دیوار و باما تمام محتوای خود را از کاربران دریافت می‌کنند که در بسیاری از موارد شباهت‌های بسیاری به یکدیگر دارند ولی این سایت‌ها توسط پاندا جریمه نمی‌شوند زیرا این الگوریتم قادر به درک تفاوت و ارزش آن‌ها هست.

3- الگوریتم پاندا توجهی به مسائل فنی وبسایت ندارد!

برخی به اشتباه تصور می‌کنند این الگوریتم به مسائل فنی وبسایت نیز توجه می‌کند. الگوریتم پاندا تنها به محتوا توجه می‌کند. با اینکه موارد فنی از اهمیت بسیار زیادی در سئو برخوردار هستند، اما پاندا هیچ توجهی به موارد فنی سایت شما، از جمله سرعت سایت ندارد.

سئوکار حرفه ای:مهندس مهدی مژدهی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کابین وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس