خزنده گوگل

خزنده گوگل

خزنده گوگل

هر گاه ما با واژه ربات گوگل روبه رو شده یا آن را می شنویم، در ذهن خود ابر رایانه ای را تصور می کنیم که به طور وسیع و شبانه روزی در حال خواندن محتوی های گوناگون سایت های مختلف است. اما شاید تا به حال با خود فکر نکرده ایم که این ربات ها چگونه این کارها را انجام می دهند؛ یا به ذهنمان خطور کرده اما پاسخ مناسبی برای این سوال نیافته باشیم و بخواهیم نحوه ی ایندکس کردن سایت ها را بدانیم.

پاسخ این سوالات ممکن است در ابتدا اندکی مبهم بوده و مشکل به نظر برسد، اما با کمی مطالعه و بررسی، به هوش قوی گوگل و ربات هایش و همچنین اهمیت آموزش سئو پی خواهیم برد. در این مقاله به این معنا و مفاهیم پرداخته و نحوه عملکرد ربات های خزنده گوگل را به طور کامل برای شما عزیزان بیان خواهیم کرد.

 

خزنده گوگل

خزنده گوگل

خزنده گوگل یا عنکبوت گوگل یا اسپایدر که ترجمه واژه انگلیسی crawler هستند، همگی مفهومی یکسان را می رسانند. همه ی این ها برای نام گذاری ربات های گوگل استفاده می شوند که در گوگل به بررسی سایت های مختلف می پردازند. در واقع مفهوم خزیدن به معنی بررسی کردن منظم و دقیق سایت های گوناکون است. اگر بخواهیم مفهومی ابتدایی و پایه برای خزیدن در نظر بگیریم می توانیم به دنبال کردن یک مسیر اشاره کنیم؛ در سئو خزیدن به معنای دنبال کردن لینک های داخل یک سایت است؛ ربات ها وقتی وارد یک صفحه می شوند، صفحات دیگر که در آن لینک شده اند را نیز دنبال می کنند.

 

این یکی از دلایلی می باشد که افراد هنگام سئو، برای سایت شان نقشه ایجاد می کنند؛ نقشه یک سایت شامل تمام لینک هایی است که در آن سایت به کار رفته است و به ربات های خزنده گوگل کمک می کند که سایت را بهتر و عمیق تر بررسی کنند. این ربات ها را عنکبوت یا اسپایدر هم نامگذاری کرده اند و همان طور که از اسمشان معلوم است، آن ها در تمام صفحات وب می خزند تا صفحه های جدید را بیابند و صفحه های قبلی را به روز رسانی کنند؛ این ربات ها برای پیدا کردن صفحاتی که پاسخ دهنده جستجو های کاربران باشند، تلاش می کنند و در مواقع لزوم لیست نتایج جستجو را هم به روز می کنند.

گوگل برای جستجو و بررسی سایت های مختلف از تعدا زیادی رایانه استفاده می کند؛ به وسیله این رایانه ها ربات ها و خزنده هایش را به وب سایت های مختلف می فرستد. گوگل بات ( google bot ) نام ربات مخصوص موتور جستجوگر گوگل است؛ موتور های جستجوی دیگر نیز ربات های خزنده مخصوص خودشان را دارند.

برچسب ها
دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کابین وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس