سئو موبایل و بهینه سازی آن

سئو موبایل :

سئو موبایل اشاره به بهینه‌سازی نسخه موبایل سایت دارد. همچنین تمرینی جهت بهینه‌سازی مطالب وب سایت شما برای رسیدن به رتبه‌بندی بهتر در نتایج موتورهای جستجو می‌باشد. بهینه‌سازی نسخه موبایل سبب افزایش ترافیک ارگانیک سایت شما می‌گردد. موتورهای جستجو زیادی وجود دارد ولی در بحث سئو موبایل ،موتورجستجو گوگل نقش مهمی ایفا می‌کند زیرا 95 درصد جستجوهای موبایل از طریق موتور جستجوی گوگل انجام می‌شود.

الگوریتم های سئو موبایل:

الگوریتم Mobile Friendly : قبل از معرفی این الگوریتم، گوگل برای سایت هایی که برای گوشی های هوشمند بهینه سازی شده بودند یک امتیاز مثبت در رتبه بندی در نظر می گرفت. اما پس از آن، گوگل رسما سایت هایی که برای موبایل بهینه نبودند را جریمه کرد و تاثیر بیشتری برای آن در رتبه بندی در نظر گرفت.

الگوریتم Mobile First Index : تا قبل از معرفی این الگوریتم، رتبه های صفحه نتایج در نسخه دسکتاپ یا تلفن همراه تفاوت داشتند. یعنی هنگامی که کاربر در نسخه دسکتاپ جستجو می کرد، گوگل بر اساس نسخه دسکتاپ صفحه نتایج را رتبه بندی میکرد و هنگامی که کاربر توسط تلفن هوشمند جستجو می کرد، سایت هایی که برای موبایل بهینه بودند در اولویت قرار می گرفتند.

گوگل برای اینکه ارزش بیشتری برای سایت هایی با صفحه نمایش بهینه شده درنظر بگیرد، با معرفی این الگوریتم دیگر نسخه دسکتاپ را در رتبه بندی درنظر نگرفت و در حال حاضر تنها به سئو موبایل سایت توجه می کند.

تاثیر سئو موبایل بر رتبه سایت در گوگل

به عنوان مثال، اگر یک سایت یک نسخه مناسب برای موبایل نداشته باشد، وبسایت نسخه دسکتاپ همچنان می تواند رتبه داشته باشد. اما فقدان یک تجربه دوستانه نسخه همراه می تواند بر رتبه بندی سئو آن سایت تأثیر منفی داشته باشد و یک سایت با تجربه ای بهتر با نسخه تلفن همراه، حتی برای جستجوگران روی دسکتاپ، می تواند رتبه بندی را افزایش دهد.
همچنین عبارت “mobile-first” که با آبدیت گوگل اهمیت بسیاری پیدا کرده است به عنوان یک اشاره به این واقعیت است که نسخه تلفن همراه شما به عنوان نسخه اولیه وب سایت شما در نظر گرفته می شود و ایندکس می شود.
بنابراین اگر نسخه موبایل و دسک تاپ شما معادل است اصول سئو اولیه نسخه موبایل را رعایت کرده اید – مثلا اگر محتوای تان را برای نسخه تلفن همراه بهینه سازی کرده اید و یا اگر از طراحی پاسخگو یا ریسپانسیو استفاده میکنید، این تغییر (در نظر سنجی کاربران) تاثیر قابل توجهی بر عملکرد سایت شما و نتایج جستجو دارد.

سئو نسخه موبایل از نظر گوگل

با این حال، این نشان دهنده یک تغییر اساسی در نحوه تفکر گوگل درباره محتوای وب سایت شما و نحوه اولویت خزیدن و شاخص بودن آن است. به یاد داشته باشید که تا به حال، نسخه دسکتاپ وبسایت به عنوان نسخه اولیه (مشابه یک URL کانونی) در نظر گرفته میشد و نسخه تلفن همراه وبسایت به عنوان یک نسخه “دومی” و یا غیر ضروری برای یک مورد خاص مورد استفاده قرار می گرفت.
اما گوگل وب مسترها را با آبدیت جدیدی که در سئو و رتبه ها بیرون داد، تشویق کرد تا نسخه موبایل ،وبسایت ها را همانند نسخه وبسایت بیرون دهند و بر روی پیاده سازی اصول سئو داخلی بر روی نسخه موبایل هم تمرکز کنند، و این نکته از سئو موبایل از نظر گوگل بر روی جایگاه کلی وبسایت و کسب و کار شما تاثیر گذار است.

images 43

سئوکار حرفه ای:مهندس مهدی مژدهی

 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کابین وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس