سئو و کنسول گوگل

سئو و کنسول گوگل

کنسول گوگل توانسته در مقابل ابزارهای قدیمی وبمستر گوگل عملکردی را ارائه کند تا بتوانید پاسخی از ربات های گوگل دریافت کنید و مشکل دیر ایندکس شدن صفحات را حل کنید.

دقیقا زمانی که در انتظار بازگشت گوگل هستید و می خواهید بعد از بروزرسانی ( آپدیت ، پست های جدید و… ) سریع تر سایت خزیده ( مرور ) شود، با این ابزار می توانید صفحات ایندکس نشده، علت و مشکلات آن را بفهمید.

ابزار URL inspection

این خطاها می تواند از اشتباهات AMP ، خطاهای نمایش موبایل ( موبایل فرندلی ) ، خطای کدهای اسکیما وضعیت ایندکس باشد. برای مشاهده موارد خود ابتدا گزینه URL Inspector را انتخاب کنید و در کادر جستجو آدرس صفحه دلخواه خود را وارد کنید.

  • بررسی وضعیت ایندکس یک URL : وضعیت فعلی، اطلاعات دقیق ایندکس ودلیل ایندکس نشدن یک صفحه نمایش داده می شود.
  • یک URL جدید را بازرسی می کند : با این ویژگی بررسی صفحاتی که قادر به مرور توسط ربات های گوگل هست یا خیر، آخرین تاریخ خزیدن، وضعیت آخرین خزیدن و غیره را نشان می دهد.
  • مشاهده ایندکس صفحه : در این قسمت می توانید تصویری از نحوه چگونگی مشاهده ربات های گوگل از صفحات را ببینید.
  • مشاهده لیست منابع آپلودی، خروجی جاوا اسکریپت و سایر اطلاعات : لیستی از منابع و کد صفحات و اطلاعات بیشتر را با یک کلیک روی لینک اطلاعات بیشتر مشاهده می کنید.
  • AMP صفحات : بررسی و اشتباهات AMP نمایش داده می شود.

2. رفع خطاهای مبهم URL مانند Soft 404s

در گزارش گیری های کنسول گوگل خود حتما با خطای Soft 404s مواجه شده اید. خطای Soft 404s با خطای Not Found 404 متفاوت است.

به این معنی است که شما در حال نشان دادن صفحه ای به کاربر هستید که وجود ندارد. اما HTTP Status Code مربوط به این صفحه کد 200 ( وضعیت خوب ) را نشان می دهد که البته همیشه به راحتی نشان داده نمی شود. مگر اینکه تگ به آن اضافه کرده باشید.

Soft 404s

خطاهای مبهم می تواند شامل Noindex ، ریدایرکت، صفحات مرور شده اما ایندکس نشده و موارد مهم دیگر باشد. حتی در موردی پیشنهاد می کند از تبلیغات کمتری در سایت خود استفاده کنید یا بررسی کنید ببینید. تبلیغات کلیکی در برابر رقبا و ربات ها محافظت می شود یا نه.

در صورت بروز مشکلات رتبه بندی و ایندکس باز این بخش کمک می کند تا دلیل مشکل های خود را بهتر تشخیص دهید و موارد هشدار ها و فعال بودن را پیدا کنید.

3. بررسی کلمه کلیدی عمیق تر در اجرای صفحات رتبه بندی شده

برای بررسی کلمات کلیدی عمیق تر به قسمت Performance کنسول جستجوی خود بروید. این بخش از کنسول گوگل تعداد کلیک های دریافتی ، میانگین نمایش، کلیک روزانه ومیانگین جایگاه روزانه را نشان می دهد.

اگر بتوانید عمیق تر به نتایج خود دست پیدا کنید و اطلاعات صفحاتی را پیدا کنید که کوئری خاصی برای رتبه بالای خود داشته ، می توانید بر اساس آن استراتژی های جدیدی به موارد سایت اضافه کنید.

در قسمت Performance کنسول جستجو گوگل  NEW + بروید و اطلاعاتی که می خواهید بررسی شوند را انتخاب کنید. در بین محتوا به دنبال کوئری در صفحه با رتبه بالا باشید.

 بررسی کلمه کلیدی عمیق تر

حال روی Query کلیک کنید.

بررسی کلمه کلیدی عمیق تر
بررسی کلمه کلیدی عمیق تر

سپس در صفحه بعدی تمام صفحاتی که رتبه بالایی در جستجو داشتند، براساس کوئری درج شده نمایش داده می شود. این جستجو می تواند بر اساس کشور، دستگاه های مورد استفاده ( موبایل یا دسکتاپ ) تعییر می کند.

این کوئری ها می توانند باعث نزدیک شدن صفحات به موضوع خاصی شوند. با این روش یک تجربه جستجوی کاملا متناسب در سایت برای کاربران فراهم کردید.

4. ابزار Removals URL

ابزار  Removals URL

این ابزار کنسول گوگل برای حذف موقت URL های وب سایت است که دیگر ارزشمند نیستند و مشکل برای سایت ایجاد می کنند. البته اسم این ابزار گمراه کننده است چون نمی تواند برای همیشه صفحات را حذف کند و محتوا فقط به طور موقت پنهان نگه می دارد و ربات های گوگل همچنان آن را ایندکس می کنند.

برای حذف آدرس های خود کافیست آدرس URL را وارد کنید و با کلیک بر روی دکمه ادامه درخواست خود را ارسال کنید.

این روش حذف در حدود 90 روز URL مورد نظر از نتایج جستجو و حافظه کش گوگل حذف می شود. زمانی که درخواست خود را ارسال می کنید احتمالا باید در انتظار حذف بمانید و کمی فرصت دارید تا در صورت منصرف شدن از حذف آن را لغو کنید.

5. پیدا کردن زمینه خطا و مشکلات در کنسول گوگل گوگل

آخرین موردی که در کنسول گوگل در این مقاله داریم راهکاری برای شناسایی زمینه اصلی خطاهای وب سایت و درک مشکلات گزارش شده توسط این ابزار است.

برای رفع مشکلات ایندکس صفحات به راحتی می توانید درکنسول گوگل مشاهده کنید و با احتیاط مشکلات سایت را بررسی کنید. همچنین با یادگیری مسائل مختلف و پیچیده سرچ کنسول گوگل ، شناسایی مسائل را سریع تر کنید.

با توجه به پیشنهاداتی که کنسول گوگل به شما ارائه می کند می تواند بدون نیاز به هزینه بیشتر برای دریافت ابزارهای اضافی مشکلات جدی را شناسایی و حل کنید.

پایان

با وجود اینکه 5 تکنیک کنسول گوگل فقط چند مورد از تکنیک هایی است که می توانید برای بهتر شدن وب سایت خود استفاده کنید ولی بیشتر به خطا و مسائلی پرداخته شد که باید مورد توجه قرار دهید. امیدواریم این مقاله توانسته باشد برای وب سایت شرکتی یا فروشگاهی شما مفید باشد و نتیجه های خوبی دهد. در ضمن خوشحال می شویم که نظرات و پیشنهادات خودتان را برای ما ارسال کنید.

برچسب ها
دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کابین وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس