طراحی پرتال

طراحی پرتال

پرتال به نوعی وب سایت گفته می شود که در آن کاربران وب سایت به جز قابلیت خواندن مطالب می توانند عملکردهایی را بر روی وب سایت انجام دهند. به عنوان مثال سایت های فروشگاهی یک نوع پورتال فروشگاهی به حساب می آیند که در آن کاربران می توانند کالاهای مورد نظر خود را به سبد خرید اضافه نموده و در نهایت کالاهای مورد نظر خرید را ثبت سفارش نمایند و سایت های فروشگاهی دارای ناحیه کاربری می باشند تا کاربران بتوانند سفارش خود را رهگیری و سفارش ها و پرداخت های قبلی خود را مشاهده نمایند. در حقیقت به سایتی که از جنبه اطلاع رسانی خارج می گردد و کاربر در آن فعالیت هایی را انجام می دهد پورتال گفته می شود. طراحی پرتال بحث بسیار وسیعی دارد و ممکن است یک سایت ساده فروشگاهی و یا یک سایت پیچیده ارتباط به مشتریان باشد و طراحی پورتال می بایست حتما زیر نظر متخصص و برنامه نویسان وب انجام گردد. در بخش زیر نکاتی را در مورد طراحی پورتال برای شما بیان می نمایم.

آماده سازی RFP

برای برآورد قیمت طراحی پرتال و زمان بندی اجرای پروژه توسط شرکت طراحی سایت کارفرما حتما می بایست قابلیت های مورد نیاز خود را در فایل RFP مشخص نمایید. فایل RFP که مخفف Reference for proposal می باشد که به معنای مرجعی برای پیشنهاد می باشد در حقیقت چیزی جز احساس نیازهای پورتال مورد نظر شما می باشد. هر چه فایل احساس نیاز شما (RFP) کامل تر باشد و کلیه نکات در آن ذکر شده باشد شرکت طراح وب سایت با دقت بیشتری می توانید برآورد قیمت و هزینه طراحی پورتال را انجام دهد و همچنین در آینده با مشکلات کمتری با مجموعه طراح خواهید داشت. بنابراین در صورتی که قصد طراحی پرتال با ویژگی های خاصی دارید حتما به شما توصیه می گردد احساس نیازها، ویژگی ها و امکانات درخواستی خود را جمع آوری نموده و در یک فایل به طراح اعلام نمایید.

معیار انتخاب شرکت طراح

شرکت های طراح وبی که صرفا عملیات طراحی انجام می دهند برای واگذاری طراحی پورتال مناسب نیستند و حتما می بایست کار ساخت پرتال خود را به شرکت هایی واگذاری نمایید که قابلیت توسعه و برنامه نویسی وب را دارند. شرکت های برنامه نویس محور برای طراحی پرتال شما مناسب تر هستند و بهتر است عملیات ساخت پرتال خود را به شرکت های واگذاری نمایید که مجوز فعالیت از سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران و همچنین گواهی رتبه بندی از شورای عالی انفورماتیک کشور را دارا باشند. همچنین می توانید به سوابق و نمونه کارهای شرکت مراجعه نموده و تجربه شرکت را در زمینه طراحی پرتال مورد بررسی قرار دهید. انتخاب شرکت مناسب برای طراحی پرتال می تواند آینده و موفقیت وب سایت شما را تضمین نماید بنابراین به شما پیشنهاد می نماییم که در انتخاب شرکت وسواس لازم را به خرج دهید.

انواع مختلف پرتال ها

انواع مختلف پرتال وجود دارد که با توجه به نوع پرتال می بایست شرکت متخصص در زمینه مورد نظر را انتخاب نمایید. پورتال خبری، فروشگاهی، آموزشی، تبلیغاتی و آگهی، ارتباط با مشتری، سیستم های وفاداری مشتریان ، سیستم های داخلی اعضاء و نمایندگی ها و همچنین پرتال های خاص می تواند نوع پورتال مورد نظر شما باشد که معمولا شرکت های طراحی وب هر یک در زمینه هایی از این سیستم ها تجربه و تبحر دارند.

قیمت طراحی پرتال

قیمت طراحی پورتال با توجه به سفارشی بودن امکانات مورد نیاز آن از قبل مشخص نیست البته در دو مورد پرتال فروشگاهی و خبری می توان برای یک مورد با امکانات پایه آن قیمت اولیه اعلام نمود. ولی در صورتی که احساس نیازها فراتر از امکانات اولیه باشد قیمت طراحی پرتال را می بایست با توجه به امکانات و ویژگی های مورد نظر کارفرما ارائه داد. برآورد هزینه طراحی پرتال حتما می بایست پس از ارائه RFP توسط کارفرما انجام گردد و پس از ارائه RFP شرکت طراح وب سایت می تواند پروپوزال خود را به شرکت کارفرما ارائه نمایید.

طراحی قالب پرتال

دو راه برای قالب پرتال وجود دارد که روش اول خرید قالب از فروشگاه قالب می باشد که در این روش کافی است کارفرما به فروشگاه قالب مراجعه نموده و قالب مورد نظر را از بین 100 هزار قالب موجود در این فروشگاه انتخاب نماید و در روش دوم طراحی قالب توسط گرافیست و با توجه به نظرات کارفرما پیاده سازی می گردد که در این روش در جلسه ای که فی مابیت طراح و کارفرما برگزار می گردد کارفرما رنگ بندی و خصوصیات طرح مورد نظر خود را اعلام می نماید و طراحی با توجه به درخواست ها قالب وب سایت را پیاده سازی می نماید و کارفرما می تواند پس از ارائه قالب توسط گرافیست نظرات خود را بر روی قالب اعلام نموده و روند ویرایش قالب تا زمان تایید قالب توسط کارفرما ادامه پیدا می کند.

رعایت اصول سئو

ممکن است پرتال یک سیستم درون سازمانی باشد و نیازی به در نظر گرفتن قواعد سئو و بهینه سازی وب سایت وجود نداشته باشد حال آنکه در برخی از پرتال ها مانند پرتال های خبری و فروشگاهی رعایت اصول سئو و بهینه سازی که باعث بالا آمدن رتبه وب سایت در موتورهای جستجو می گردد بسیار لازم و ضروری می باشد و در صورتی که رتبه وب سایت شما در موتورهای جستجو برای شما مهم می باشد بهتر است این موضوع را در لیست درخواست های خود ذکر نمایید.

زبان برنامه نویسی

دو زبان رایج برنامه نویسی تحت وب PHP و ASP.NET وجود دارند که شرکت های طراحی سایت هر یک در زمینه یکی از این زبان های برنامه نویسی تبحر دارند. PHP با توجه به کد باز بودن آن و داشتن جامعه کاربری و توسعه دهندگان بیشتر به نسبت ASP.NET برای طراحی سایت های اینترنتی معمولا بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و محبوبیت بیشتری دارد. هزینه تمام شده طراحی سایت با PHP به نسبت ASP.NET پایین تر است و زمان آماده سازی وب سایت نیز کمتر می باشد.

استفاده از سیستم های مدیریت محتوا

پورتال را می توانید توسط سیستم های مدیریت محتوا نظیر جوملا، وردپرس و دروپال و … پیاده سازی نمود و با پایه قرار دادن یکی از این سیستم ها و برنامه نویسی بر روی آن می توان پورتال مورد نظر را پیاده سازی نمود. تصمیم آنکه پورتال می بایست از پایه نوشته شود و یا از سیستم های مدیریت محتوا استفاده گردد بر عهده برنامه نویس وب سایت می باشد. زیرا برنامه نویس با توجه به تجربه و شناحت خود می تواند سیستمی را که دارای امکانات نزدیکتر به پرتال مورد نظر می باشد را انتخاب نماید و امکانات سفارشی را در سیستم مدیریت محتوا برنامه نویس نماید که این مورد هزینه و زمان انجام پروژه را پایین می آورد.

آموزش پرتال

پس از طراحی پرتال می بایست نحوه کار با کنترل پانل آموزش داده شود تا کارفرما بتواند موارد لازم را بر روی وب سایت انجام دهد و وب سایت را مدیریت نمایید. آموزش معمولا طی یک الی دو جلسه برگزار می گردد و طی آموزش موارد لازم توسط برنامه نویس منتقل می گردد.

باگ گیری پرتال

پس از راه اندازی پرتال ممکن است مشکلات و خطاهایی در سایت به وجود آید که حتما می بایست توسط تیم پشتیبان وب سایت موارد سریعا برطرف گردد. در حقیقت زمانی که وب سایت در مرحله استفاده قرار می گیرد برخی از مشکلاتی که دیده شده خود را نشان می دهند و این مشکلات حتما می بایست سریعا رفع گردند. البته روش هایی جهت تست و بررسی پرتال وجود دارد که حتما می بایست این روش ها قبل از راه اندازی پروژه انجام گردد.

پشتیبانی وب سایت

با توجه به آنکه سایت های پرتالی پیچیدگی بیشتری به نسبت سایت های معمولی و اطلاع رسانی دارند بنابراین می بایست پشتیبانی قویتری نیز داشته باشند و حتما می بایست توسط تیمی شامل برنامه نویس پشتیبانی گردد. در حقیقت پشتیبانی بخش مهمی از عملیات طراحی پرتال می باشد که معمولا می بایست بسیار مورد توجه قرار بگیرد زیرا ممکن است در آینده برای وب سایت مشکلاتی پیش آید که لازم باشد پشتیبان وب سایت موارد را سریعا رفع و پیگیری نمایید.

برچسب ها
دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کابین وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس