چگونه می‌توانیم یک دامنه را خریداری کنیم ؟

چگونه می‌توانیم یک دامنه را خریداری کنیم ؟

دامنه چیست؟

به صورت خیلی ساده عبارت یا آدرس اینترنتی سایت را دامنه می‌گویند. مثلا عنوان سایت ما میزبان‌جو می‌باشد و دامنه ما mizbanju.com است. دامنه شامل 2 قسمت می‌باشد، که شامل آدرس سایت(mizbanju) و جز دوم همان .com و یا .ir می‌باشد که به آن پسوند دامنه گفته می‌شود. البته پسوندهای دامنه مختلفی وجود دارند که با مراجعه به صفحه لیست دامنه‌های متداول در ویکی‌ودیا می‌توانید با آنها آشنا شوید.

پسوند دامنه‌ها هر کدام مخفف یک عبارتی هستند؛ مثلا .com مخفف commercial می‌باشد، یا .ir دامنه ملی ایران(IRan) است. به همین ترتیب دامنه‌های دیگر مثل info. که مخفف information هستند.

چگونه دامنه انتخاب کنیم؟

حالا میرسیم به این که چگونه دامنه را انتخاب یا جستجو کنیم. بعضی از دامنه‌ها آزاد هستند به این معنی که کسی قبل از شما دامنه را ثبت نکرده است؛ البته این به این معنی نیست که اگر آدرس سایتی را داخل مرورگر وارد کردید و سایتی باز نشد یعنی دامنه آزاد است! خیلی از افراد دامنه‌ها را به نام خودشان خریداری می‌کنند و حالا شاید اصلا هیچ سایتی را با این دامنه راه‌اندازی نکنند؛ اما بیشتر برای ساخت سایت در آینده یا فروش دامنه به قیمت بالاتر مورد استفاده قرار می‌دهند.

چگونه می‌توانیم یک دامنه را خریداری کنیم ؟

آدرس‌های اینترنتی یا دامنه‌ها یا Domain توسط شرکت‌هایی خاص قابل فروش می‌باشند. هر دامنه شامل دو بخش نام و پسوند است. برای خرید هر پسوند دامنه باید به شرکت‌های مختلفی مراجعه نماییم. برخی شرکت‌ها هم با گرفتن نمایندگی از محل‌های مختلف، مجموعه‌ی بزرگی از دامنه‌ها با پسوندهای مختلف را به فروش می‌رسانند.

دامنه‌ها در چند نوع کلی عمومی، کشوری و تخصصی طبقه‌بندی می‌شوند. برای خرید دامنه‌های قرار گرفته در هر گروه ممکن است شرایط خرید متفاوتی وجود داشته باشد.

خرید دامنه‌ی کشوری ir

برای خرید دامنه با پسوند ir ابتدا لازم است تا در سایت nic.ir ثبت نام کنید و یک شناسه کاربری دریافت کنید. سپس در مرحله‌ی بعد با جستجوی اینترنت،‌ یکی از نمایندگان nic.ir که کار فروش دامنه با پسوند ir را انجام می‌دهد بیابید و سفارش خود را در سایت ایشان ثبت کنید.

نمایندگان nic.ir مبلغ را از شما دریافت می‌کنند و دامنه را در حساب کاربری که قبلا در nic.ir ساخته‌اید اضافه می‌کنند.

دامنه‌های ir برای هنگامی که قصد دارید خدماتی به کاربران داخل ایران ارائه نمایید، بهترین گزینه به شمار می‌روند زیرا هم به صورت خودکار این گروه از کاربران را در گوگل هدف قرار می‌دهند و هم قیمت خرید آن به نسبت دامنه‌های بین‌المللی به مراتب کمتر است.

خرید دامنه‌های عمومی

برخی از دامنه‌ها مانند پسوندهای com و net و org و info توسط افراد مختلف قابل خریداری هستند. برای خرید این گروه از دامنه‌ها نیز با جستجوی اینترنت می‌بایست شرکت‌هایی که نمایندگی فروش این گروه از دامنه‌ها را دارا می‌باشند پیدا کنید. با توجه به اینکه ارائه دهندگان اصلی این گروه از دامنه‌ها به صورت بین‌المللی فعالیت می‌کنند و هزینه‌های مربوط را به صورت ارزی دریافت می‌کنند، با نوسانات قیمت ارز، قیمت این گروه از دامنه‌ها نیز دچار نوسان خواهد شد.

خرید دامنه‌های بین‌المللی هنگامی که قصد داشته باشید خدمات خود را به کشورهای مختلف ارائه نمایید و برای برخی کاربردهای خاص دیگر مثلا هنگامی که قصد داشته باشید از تبلیغات کلیکی گوگل استفاده کنید، ضروری است.

خرید دامنه‌های تخصصی

گروه سوم دامنه‌ها، آن‌هایی هستند که برای کاربرهای تخصصی استفاده می‌شوند. برای مثال دامنه‌های با پسوند tv برای شبکه‌های تلویزیونی قابل استفاده می‌باشند. یا دامنه با پسوند edu برای مراکز آموزشی قابل خرید هستند. تعداد دامنه‌های تخصصی نسبت به گذشته رشد قابل توجهی داشته است.

برخی از انواع گروه‌های دامنه‌های تخصصی هم به صورت بین‌المللی و هم به صورت کشوری قابل خریداری هستند. برای مثال دامنه‌هایی با پسوند edu و edu.ir موجود هستند. برای خرید هر نوع دامنه‌ی تخصصی قوانین متفاوتی وجود دارد که قبل از خرید می‌بایست آن‌ها را مطالعه نمایید.

طول حروف دامنه

دامنه‌ها از نظر فنی می‌توانند از یک حرف شروع شوند و شامل حروف بیشتری باشند. ولی در گروه‌های مختلف پسوند، قوانین مختلفی وجود دارند که این حق انتخاب را برای خریداران محدود می‌کنند. برای مثال دامنه‌های ir کمتر از سه حرف به فروش نمی‌رسند.

امکان خرید دامنه‌های تک حرفی و دو حرفی برای برخی پسوندها نیز ممکن است با مذاکره و به صورت غیر عمومی امکان‌پذیر باشد. برای مثال دامنه‌ی تک حرفی t.co متعلق به توئیتر و دامنه‌ی تک حرفی t.me متعلق به پیام‌رسان تلگرام می‌باشد.

دامنه‌هایی با طول کمتر ممکن است برای بهبود سئو سایت مفید باشند.

مدت زمان مالکیت دامنه

دامنه‌های مختلف در دوره‌های گوناگون به فروش می‌رسند. برخی از انواع دامنه تنها به صورت سالیانه و برخی دیگر در دوره‌های بلندمدت‌تر به فروش می‌رسند. برای مثال دامنه‌ی ir در دوره‌های یک‌ساله و پنج‌ساله به فروش می‌رسد. حداکثر مدتی که یک دامنه‌ی ir می‌تواند اعتبار داشته باشد، شش سال است و سیستم اجازه‌ی تمدید مدتی بیش از این را به شما نخواهد داد.

بازار خرید و فروش دامنه

در هنگام انتخاب نام برای دامنه‌ی خود به احتمال زیاد متوجه خواهید شد که نامی که برای دامنه انتخاب کرده‌اید قبلا ثبت شده است و می‌بایست یک نام دیگر برای سایت خود انتخاب کنید. تعداد بسیار زیادی از دامنه‌ها با نام‌های کوتاه و با معنی قبلا توسط افراد مختلف ثبت شده است. این گروه افراد بدون اینکه قصد داشته باشند روی این نام دامنه سایتی راه‌اندازی کنند، این دامنه‌ها را تنها برای فروش به افراد دیگر خریداری می‌کنند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کابین وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس