برای امنیت وب سایت چه باید بکنیم؟

روشهایی وجود دارد که برای بهبود امنیت وب سایت خود می توانید آن ها را انجام دهید:

1.نصب افزونه های امنیتی

به طور معمولی، یک وب سایت که مربوط به یک کسب و کار کوچک می باشد، در طی روز 44 مرتبه مورد حمله قرار می گیرد و در هفته، ربات های هکر، حدود 150 میلیون بار به این وب سایت ها حمله می کنند. این آمار هم برای سایت های وردپرس و غیر وردپرس صدق می کند.

نقض امنیت نرم افزارهای مخرب می تواند منجر به سرقت اطلاعات شما و هدر رفتن داده ها شود. حتی ممکن است که شما دسترسی به وب سایت خود را از دست بدهید. در برخی موارد، می تواند وب سایت شما را به طور کلی خنثی سازد و این تنها شهرت برند شما را خراب نمی کند، بلکه بر رتبه بندی سئو سایت شما نیز تأثیر خواهد گذاشت.

برای جلوگیری از این اتفاق، امنیت وب سایت خود را با  افزونه های وردپرس تقویت کنید. این افزونه ها فقط باعث جلوگیری از حملات بی رحمانه و بدافزارها نمی شوند؛ بلکه امنیت وردپرس را برای سایت شما سخت تر می کنند و به این ترتیب به آسیب پذیری های امنیتی برای هر پلتفرم و همه تلاش های هکر دیگری که می تواند تهدیدی برای وب سایت شما باشد، مقابله می کند.

2.استفاده از رمز عبور بسیار قوی

استفاده از گذرواژه ای که می توانید به راحتی به یاد بیاورید، بسیار وسوسه آور است. با کمال تعجب،  معمول ترین رمز عبور برای اکثر مردم 123456 است. شما نباید به هیچ وجه چنین ریسک هایی را برای وب سایت خود ایجاد کنید.

برای تولید یک رمز عبور ایمن تلاش کنید؛ قاعده کلی در این زمینه این است که حروف، اعداد و کاراکترهای خاص را با یکدیگر ترکیب کرده و آن ها را تا جایی که می توانید، طولانی کنید. این نکته فقط برای شخص شما نیست؛ اطمینان حاصل کنید که همه کسانی که به وب سایت شما دسترسی دارند، از گذرواژه های قدرتمند و ایمن برای ورود استفاده کنند.

3.اطمینان از بروزرسانی وب سایت

به همان اندازه که استفاده از سیستم مدیریت محتوا (CMS)، فواید زیادی را به همراه دارد، خطرات خاصی را برای امنیت سایت شما خواهد داشت. براساس این گزارش های موجود، وجود آسیب پذیری در اجزای قابل توسعه CMS، بالاترین علت افزایش نفوذ پذیری وب سایت است. علت این است که کدهایی که در این ابزارها استفاده می شوند، به دلیل open-source بودن، به راحتی قابل دسترس هستند. در نتیجه، هکرها نیز می توانند به راحتی به آن ها دسترسی داشته باشند.

4.نصب گواهی امنیت SSL

اگر توجه داشته باشید، می فهمید که برخی URL ها با https شروع می شوند؛ در حالی که برخی دیگر با http شروع می شوند. احتمالا هنگامی که قصد یک پرداخت آنلاین را داشته اید، به این موضوع توجه کرده اید. سوال بزرگ این است که تفاوت بین این دو نوع URL چیست؟

پاسخ ساده است؛ وجود https نشان دهنده این است که ارتباط شما با وب سایت مورد نظر، کاملا امن و غیر قابل نفوذ می باشد و هر اطلاعاتی که شما وارد آن صفحه کنید، کاملا از امنیت بالایی برخودار است. وجود “s” نشان دهنده حضور گواهی امنیت SSL می باشد.

تاثیر امنیت سایت بر سئو

هر قدر یک سایت و کسب و کار آنلاین بزرگتر می شود احتمال وجود مخاطرات امنیتی بیشتری برای آن وجود دارد. به همین جهت تلاش برای تامین امنیت می بایست در سطوح مختلف بخصوص برندهای بزرگ بیش از کسب و کارهای کوچک باشد. این موضوع به این معنی نیست که در کسب و کارهای کوچک تامین امنیت اهمیتی ندارد بلکه به این معنی است که کسب و کارهای بزرگتر امکان بهره گیری از ابزارهای پیشرفته تر و کاراتری را دارند و بهتر است از آنها بهره گیری کنند.

در حالت کلی پیشنهاد می کنیم به موارد زیر برای تامین امنیت وب سایت خود توجه نمایید:

  • از امنیت هاست خود مطمئن شوید. بهتر است هاست را از شرکت های معتبر تهیه نمایید.
  • از سیستم مدیریت محتوای معتبر و امن استفاده کنید. برای مثال وردپرس، جوملا و …
  • به هیچ عنوان از قالب، افزونه و کدهای نامعتبر و غیرقانونی و نال شده استفاده نکنید.
  • در خصوص تامین امنیت وب سایت خود همواره مطالعه و پژوهش داشته باشید.
  • همواره ابزارهای مورد استفاده در سایت خود را بروزرسانی نمایید.

سئوکار حرفه ای:مهندس مهدی مژدهی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کابین وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس