سئوی تصاویر و بهینه سازی آن

7 نکته کلیدی برای سئو تصاویر

نکات زیر را در سئو تصاویر مورد استفاده در وبسایت خود رعایت کنید. این 7 نکته جز مواردی هستند که گوگل به کاربران پیشنهاد می دهد و جز اصول کلیدی و مورد نظر بهینه سازی تصاویر در تمام موتورهای جستجو هستند. سئو تصاویر نسبتا آسان تر از سایر فاکتور ها است اما نیاز به صرف زمان بیشتری برای فشرده سازی ، تغییر فرمت و ابعاد و آپلود عکس دارد.

تصاویر مرتبط و با کیفیت

استفاده از تصاویر مرتبط یک نکته مهم در بهبود تجربه کاربری است. تصویری که به محتوای صفحه مربوط نیست ، برای کاربر گیج کننده خواهد بود همچنین تصویر تار یا با کیفیت پایین جلوه ای بد و غیر حرفه ای به مطالب می دهد. مطمئن شوید که هر تصویری که استفاده می کنید با آنچه در صفحه است ارتباط خوبی دارد.

شخص سازی نام تصویر

شاید خیلی کم اهمیت به نظر برسد ، اما یکی از نکات موثر در سئو تصاویر و عکس ها ، استفاده از نام درست برای فایل مورد نظر است. هر تصویر باید یک نام منحصر به فرد و متمایز از سایر تصاویر داشته باشد.

پیش از افزودن تصویری به وب سایت خود ، برای شخصی سازی نام آن دقت کنید و یکی از کلمات کلیدی مورد نظر را درج کنید. مثلا اگر صفحه مربوطه در رابطه با سئو سایت بحث می کند شما می توانید نام تصویر را seo.png قرار دهید.

اکثر بازدید کنندگان هرگز این نام را نمی بینند ، اما به شما این امکان را می دهد تا اطلاعات درستی در مورد آنچه در متن موجود است به موتورهای جستجو ارائه دهید.

اهمیت برچسب ALT در سئو تصاویر

نکته مهم دیگری که البته این بخش را هم کاربر انسانی مشاهده نمی کند ، اما خزنده های موتور جستجو با دقت آن را بررسی می کنند و جهت ارسال سیگنال مثبت به گوگل کاربرد دارد، درج برچسب ALT است. برای هر تصویری که در سایت خود آپلود می کنید متن alt را قرار دهید. تگ alt  این قابلیت را دارد که اگر عکس به خوبی بارگزاری نشد به جای تصویر مربوطه متن alt نمایش داده می شود تا کاربر هم درک کاملی از تصویر داشته باشد. از alt  یا متن جایگزین به عنوان مهم ترین رکن سئو تصاویر یاد می شود و در مقالات فراوانی روی آن تاکیده شده!

سایت هایی که از  WordPress استفاده می کنند ، یک فیلد از قبل تعریف شده برای alt تعبیه شده که می توانند به راحتی آن را با کلمات کلیدی مهم تکمیل کنند.

کاهش ابعاد با حفظ کیفیت

این بخش کمی پیچیده تر از سایر موارد ذکر شده است. شما همیشه علاقه دارید که تصاویر مورد استفاده با کیفیت بالا به مخاطبان نمایش داده شود. در عین حال ابعاد بزرگ تصویر می تواند باعث کند شدن صفحه و از دست دادن تعداد زیادی از کاربران باشد. برای اینکه با حفظ کیفیت تصویر ، ابعاد آن را کاهش دهید میتوانید از نرم افزارها و ابزارهای آنلاین سئو تصاویر استفاده کنید. یعنی هم می توانید با نصب نرم افزار کاهش ابعاد روی سیستم خود اقدام به تغییر سایز و ذخیره سازی آن با فرمت های مناسب وب نمایید و هم از امکانات برخی از سایت هایی که بصورت آنلاین عکس دریافتی را بنا به خواست شما تغییر می دهند بهره ببرید.

سئو تصاویر با انتخاب فرمت مناسب

پیشنهاد می شود که از تصاویر با فرمت jpg یا png  بیشتر در وبسایت استفاده کنید اما در سال های اخیر فرمت های مناسب تری مانند webp نیز ارائه شده است که البته برخی از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس در پذیرش و بارگزاری این فرمت محدودیت هایی دارند.

JPG  یکی از رایج ترین فرمت ها در سئو تصاویر است و برای نمایش تصاویر در اندازه های کوچک استفاده می شود و در تمام زبان های برنامه نویسی پشتیبانی می شود. اما امکان دارد کیفیت و شفافیت تصاویر همیشه بالا نباشد که در این صورت می توان از فرمت png استفاده نمود

PNG  یک فرمت مناسب دیگر برای ارتقای سئو تصاویر است که وضوح بالاتری را ارائه می دهد. تنها نکته منفی که دارد حجم بالای برخی تصاویر با تعداد رنگ زیاد است. شما نیز می توانید با توجه به محتوای عکس و تعداد رنگ های به کار رفته فرمت jpg یا png را انتخاب نمایید.

نقشه تصاویر سایت

گوگل صاحبان سایت ها را ترغیب می کند تا نقشه سایت را در سرچ کنسول ثبت کنند تا به خزیدن بهتر ربات های جستجوگر در صفحات کمک کند و سریع تر آنها را ایندکس و به نتایج جستجو اضافه نماید. در همین راستا موتورهای جستجو پیشنهاد می دهند که تصاویر را در نقشه سایت نیز درج کنید و یا یک نقشه جداگانه برای تصاویر تعریف نمایید. این نکته با سئو تصاویر می تواند سرعت ایندکس و تعداد عکس سایت شما در گوگل را بالا ببرد.

اگر از وردپرس استفاده می کنید ، افزونه هایی وجود دارد که می توانید از آنها برای تهیه تصاویر سایت استفاده کنید و یا با برنامه نویسی وب خودتان آن را به کد سایت اضافه نمایید.

images 75

سئوکار حرفه ای:مهندس مهدی مژدهی

 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کابین وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس