نقش انکرتکست در سئو سایت

نقش انکرتکست در سئو سایت

انکرتکست (ANCHOR TEXT) :

انکر به معنی لنگر یا قلاب است و درواقع کلمه مشخص شده را به صفحه‌ای دیگر قلاب می‌کند. این موضوع در مقالات آموزشی زیاد اتفاق می‌افتد. برای مثال زمانی که در حال نوشتن متنی درباره Anchor Text و تاثیر آن در سئو هستید، کلمه «سئو» می‌تواند یک انکرتکست باشد و خوانندگان را به صفحه مربوطه هدایت کند. متخصصان سئو بر این باورند که بهترین نوع متن لینک، کاربر را به صفحه‌ای منتقل می‌کند که موضوع مشابه یا مرتبط با متن لینک دارد. معمولا انکرتکست‌ها با رنگ آبی و با خطی که زیر متن آن‌ها وجود دارد، مشخص می‌شوند؛ هرچند امکان تغییر رنگ لینک وجود دارد و بسته به اینکه از کدام کد html استفاده می‌کنید، می‌توانید کلمه موردنظر را با underline یا به صورت ساده نشان بدهید. علت اهمیت انکرتکست در سئو، کلمات کلیدی‌ای است که می‌تواند به روش‌های مختلف در متن لینک استفاده شود. موتورهای جستجو با بررسی کلمات موجود در متن‌های لینک، درباره محتوای صفحه وب، تصمیم می‌گیرند و در صفحه نتایج جستجو، آن‌ها را نمایش می‌دهند.
انکرتکست‌های طبیعی و غیرطبیعی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟
این نوع لینک‌ها نه‌تنها صفحات داخلی سایت را به یکدیگر پیوند می‌دهند، بلکه میان سایت‌های مختلف نیز پیوند برقرار می‌کنند. زمانی که متن لینک متناسب با موضوع صفحه شما انتخاب نشده باشد، این پیوند امتیازی برای شما نخواهد داشت. با این حال، شما نمی‌توانید روی آن‌ها کنترلی داشته باشید و موتورهای جستجو، به طور طبیعی آن‌ها را ایندکس خواهند کرد. در مقابل، استفاده بیش‌ازحد از انکرتکست به طوری که موتورهای جستجو متوجه شوند که این کار به شکل اغراق آمیز انجام شده است، از نشانه‌های توزیع غیرطبیعی متن لینک به شمار می‌آید و طبق قوانین گوگل، چنین وبسایت‌هایی جریمه خواهند شد. راحت‌ترین راه برای به دست اوردن لینک‌های متنی طبیعی، تولید محتوای ارزشمند است تا دیگر سایت‌ها را به لینک دادن به سایت شما، متمایل کند. دانستن این نکته ضروری است که اگر چند وبسایت با انکرتکست‌هایی یکسان به سایت شما لینک بدهند و پیوند برقرار کنند، سایت شما به عنوان مرجعی معتبر درباره آن کلمه کلیدی شناخته خواهد شد.

انواع مختلف Anchortext چیست؟

انکرتکست‌ها همان تگ a در html هستند و البته ارزش یکسانی ندارند. استفاده از متن‌های لینک‌ها در گذشته ساده‌تر بود؛ یعنی آدرس سایت را با کلمه کلیدی موردنظر لینک می‌کردند و بر این اساس، رتبه دریافت می‌کردند. اما در حال حاضر انکرتکست‌ها متنوع‌تر شده‌اند و عدم استفاده صحیح، موجب پنالتی شدن سایت می‌شود. تنوع Anchor Text ها برای کسب امتیاز در گوگل ضروری است. برای بهینه کردن متن لینک‌ها، بهتر است انواع آن را بشناسید:

۱- عمومی (Generic)

این نوع انکرتکست‌ها در متن با عبارت‌های آشنا و تکراری مانند «ادامه مطلب»، «بیشتر بخوانید»، «اینجا کلیک کنید»، «اینجا بروید»، «اینجا را بخوانید» شناخته می‌شوند. استفاده زیاد از این نوع متن لینک، به سئو سایت ضربه می‌زند.

۲- نام تجاری یا Branded

اگر از نام تجاری یا برند در متن لینک استفاده کنید، انکرتکست نام تجاری را به کار برده‌اید. یکسان بودن نام تجاری و کلمه کلیدی، برای سئو سایت شما مشکل ایجاد خواهد کرد. بنابراین به صورت اغراق‌آمیز از نام تجاری خود به عنوان کلمه کلیدی و متن لینک استفاده نکنید.

۳- عریان یا Naked Link Anchor

در این نوع متن لینک، کلمه کلیدی به کار برده نمی‌شود و از url سایت به عنوان متن و لینک استفاده می‌شود، به همین دلیل با عنوان URL Anchor Text نیز از آن نام برده می‌شود.

۴- نام برند و کلمه کلیدی

این نوع anchor text، کاربردی‌ترین و بهترین نوع متن لینک، برای نام‌آشنا کردن نام تجاری است. با این کار موجب جلب اعتماد بیشتر کاربران می‌شوید.

۵- انکرتکست تصویر یا Image Anchor

یکی از بهترین راه‌ها برای لینک زدن به صفحات، قرار دادن لینک در تصویر سایت است. این نوع متن لینک‌ها متن ندارند و تنها از تصویر استفاده می‌کنند.

۶- انکرتکست مفهومی یا LSI Anchor

در این نوع متن لینک، به جای استفاده از کلمه کلیدی، از کلمه مترادف استفاده می‌شود. این کار باید با استراتژی انجام شود و در صورت انتخاب صحیح کلمات مترادف، نتایج درخشانی خواهد داشت. استفاده از «بهینه سازی سایت» به جای «سئو»، مثال گویایی برای سایت‌هایی است که در زمینه سئو فعالیت می‌کنند.

۷- متن لینک نسبی یا Partial Match

در این روش، کلمه کلیدی موردنظر، در بخشی از عبارت قرار می‌گیرد. این نوع متن لینک معمولا طولانی است و پسوند و پیشوند و سایر کلمات را نیز با کلمه اصلی ترکیب می‌کند.

۸- انکرتکست طولانی یا Long Tail Anchor

گاه کلماتی که در متن لینک قرار می‌گیرند، بخشی از جمله یا عبارتی طولانی اند. مثلا «تاثیر استفاده نادرست از انکرتکست نام برند در سئو سایت» می‌تواند عنوان لینک مناسبی برای صفحه‌ای باشد که مطالب آموزشی درباره Anchor text دارد.

۹- متن لینک اصلی یا Exact Match

در این نوع انکرتکست، کلمه کلیدی به صفحه موردنظر شما لینک می‌دهد. این کلمات در سئو سایت اهمیت زیادی دارند ولی استفاده اغراق‌آمیز از آن‌ها موجب جریمه‌شدن توسط گوگل می‌شود
چگونگی استفاده از انکرتکست‌ها برای سئو سایت
نکته‌ای که در ابتدای امر باید به خاطر بسپارید، عدم استفاده از لینک‌ها و anchor text های تکراری است. همچنین استفاده تنها از کلمه کلیدی انتخاب درستی نیست و سایت شما را پنالتی می‌کند. به صفحات باکیفیت و دارای مطالب ارزشمند لینک بدهید، سعی کنید انکرتکست‌هایی که استفاده می‌کنید، حتی‌الامکان به سایت‌های دارای Domain Authority و Page Authority بالا لینک بدهند. زمانی که از کلمات کلیدی بیش از حد استفاده می‌کنید، Anchor text شما توسط گوگل اسپم می‌شود. بنابراین از حالت‌های مختلف کلمه کلیدی برای متن لینک استفاده کنید. گوگل که همواره در پی ارائه بهترین نتایج جستجو به کاربران است، از سال ۲۰۱۵ تکنولوژی پردازش زبان طبیعی را راه انداخته است. با این روش، گوگل انکرتکست‌های مربوط به محتوا را شناسایی می‌کند. همچنین اگر بک لینک غیرمرتبط در متن استفاده کنید، روی نتایج جستجو تاثیر منفی خواهید گذاشت. از پست مهمان در سایت‌های معتبر استفاده کنید و عناوین لینک مرتبط را داخل متن قرار دهید. بهتر است از چند نوع Anchor text استفاده کنید. لینک دادن به صفحاتی که اسپم اند، موجب افت رتبه شما خواهد شد. توزیع متناسب لینک در متن موضوع مهمی است. سعی کنید از عنوان صفحه یا عنوان پست وبلاگ برای ساخت Anchor Text کمک بگیرید. رصد چگونگی استفاده رقبایتان از انکرتکست‌ها را از یاد مبرید. سئو حوزه‌ای رقابتی است و به هیچ عنوان نباید از تحلیل رقبای خود دست بکشید.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کابین وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس