ورک بوت استرپ یا متریال دیزاین

ورک بوت استرپ یا متریال دیزاین

مقایسه فریم ورک بوت استرپ با متریال دیزاین

همان طور که می دانید گوگل متریال دیزاین (Material Design) را همزامان با معرفی اندروید 5 ارائه داده است. پیش از معرفی رسمی Material Design Lite فریم ورک های مختلفی مانند UI Material جهت کاربردی کردن اصول ارائه شده توسط گوگل ایجاد شده بود ولی حالا با معرفی رسمی از طرف گوگل میتوان متریال دیزاین را یک رقیب جدی برای بوت استرپ در آینده ای نزدیک دانست.

در اوایل جولای 2015 گوگل یک فریم ورک جدید Material Design Lite منتشر کرد. این فریم ورک به راحتی قابل استفاده است و پیش بینی میشود که رقیبی جدی برای فریم ورک محبوب بوت استرپ باشد.

تفاوت های Material Design و Bootstrap

شاید در نظر خیلی ها این مقایسه از پایه اشتباه باشد زیرا Material Design یک استاندارد برای طراحی رابط کاربری است و Bootstrap یک فریم ورک به جهت طراحی صفحات رسپانسیو با سرعت بالا. ولی با معرفی نسخه Lite که عملا یک فریم ورک به حساب می آید رقابت بین این دو در آینده ای نزدیک بسیار داغ خواهد شد. در ادامه تفاوت های عمده این دو را بررسی خواهیم کرد.

فکر و ایده اولیه

بوت استرپ با هدف ساخت و طراحی وب سایت های ریسپانسیو توسط توییتر ساخته شد. بوت استرپ کامپوننت های گوناکونی را برای طراحی بخش های مختلف وبسایت در اختیار شما قرار میدهد که همگی براساس طراحی واکنشگرا تهیه و ارائه شده اند.

Material Design Lite یک راهکار عملی برای پیاده سازی مفاهیم متریال دیزاین در طراحی سایت است. متریال دیزاین المان های اولیه در طراحی وب را تهیه کرده و توسعه ی آنها را به برنامه نویسان واگذار کرده است.

روند گسترش و توسعه

بوت استرپ دارای مستنداتی دقیق و کامل می باشد که در طی چندین سال توسعه و بهبود یافته است. مثال ها و نمونه کدهای بسیاری وجود دارد که شما میتوانید به راحتی کپی کرده و در بخش های مورد نظر از طراحی سایت خود قرار دهید. همچنین برنامه های گوناگونی جهت کدنویسی و طراحی سایت براساس فریم ورک بوت استرپ موجود است که سرعت عملکرد شما را به شدت افزایش میدهد.

در مقابل متریال دیزاین در ابتدای راه خود قرار دارد و نمونه های موجود از آن بسیار محدود هستند. شما برای ساخت المان های گوناگون نیازمند ترکیب کلاس های بسیار و پیچیده هستید و همین امر کمی موجب سردرگمی خواهد شد.

Bootstrap به خانواده ای بزرگ و پرجمعیت تبدیل شده که هر یک در گوشه ای از دنیا در حال گسترش و بهبود آن هستند و هر روز قالب ها و امکانات جدیدی برای آن ارائه میدهند حال آنکه Material Design در ابتدای راه خود بوده و هنوز مورد توجه عموم طراحان وب قرار نگرفته است.

مقایسه کاربران Bootstrap و Material Design در سایت Github

ساختار و شکل دهی صفحه

بوت استرپ شامل یک سیستم شبکه ای (Grid Layout) پیشرفته است که در کنار ستون بندی به شما امکان پنهان کردن ستون ها، تعیین محل قرارگیری و فاصله از اطراف را میدهد ولی متریال دیزاین دارای یک شبکه ابتدایی است که ستون بندی اولیه را می توان با آن انجام داد ولی ویژگی های پیشرفته را پشتیبانی نمی کند.

نمونه ستون بندی در Material Design

هر دو فضای صفحه را به 12 بخش تقسیم کرده و با استفاده از آن ترکیبات مختلف را ایجاد میکنند. در طراحی ستون بندی ها کلیه اصول طراحی رسپانسیو رعایت شده است و شما میتوانید با استفاده از کلاس های ساده سایز هر ستون را در ابعاد مختلفی از صفحه نمایش کاربران تعیین کنید.

سخن پایانی

بنظر میرسد که هردو امکانات و توانایی های مشابهی داشته باشند که مورد نیاز هر طراح و توسعه دهنده وب می باشد، در نتیجه انتخاب به سلیقه و پروژه شما مربوط خواهد شد. البته ساده تر آن است که شما یکی از این دو فریم ورک را انتخاب کرده و در آن حرفه ای شوید. در اینصورت اگر توانایی شما در طراحی و گرافیک بالاست از بوت استرپ استفاده کنید و اگر در طراحی ضعیف هستید و کدنویس توانمندی به حساب می آیید متریال دیزاین برای شما بهترین گزینه است.

برچسب ها
دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کابین وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس