کاربرد و ضرورت نقشه سایت بر سئو

کاربرد و ضرورت نقشه سایت بر سئو

نقشه سایت به فایلی گفته می شود که در آن تمامی آدرس های موجود در یک سایت قرار می گیرد و عموما با XML مشخص می‌شود. نقشه سایت به معنای زبان نشانه گذاری قابل توسعه است و حاوی اطلاعات مربوط به تمامی آدرس های سایت از آخرین بروزرسانی، میزان اهمیت و نحوه ارتباط یک صفحه با سایر صفحات دیگر است. این نقشه می‌تواند روبات موتورهای جستجو را هدایت و صفحات سایت را در اختیار آنها قرار دهد. همچنین، از طریق نقشه سایت می توان از ایجاد صفحات جدید و تغییرات در صفحات قدیمی، اطلاعات مفیدی را کسب کرد. وجود این نقشه می‌تواند اطلاعات مربوط به مپ ها را به بهترین شکل ممکن در اختیار کاربران قرار دهد و در عین حال صفحات سایت بهتر ایندکس شوند.

اهمیت و ضرورت نقشه سایت

نقشه سایت برای سئو و بهینه سازی سایت موثر است که به موتورهای جستجو از قبیل یاهو، گوگل، بینگ و … معرفی می‌شود. به این معنا که فایل روبات تکست با هدف جلوگیری از دسترسی موتورهای جستجو به بخش هایی از سایت که وبمستر تمایلی برای نمایش آن ندارد، استفاده می شود. وجود نقشه سایت برعکس روبات تکست فایل عمل و به موتورهای جستجو اعلام می‌کند که در سایت، چه لینک های قرار گرفته است. این امر در بهینه سازی و سئوی سایت تاثیرگذار می باشد. در واقع، می تواند نقشه صفحات و محتواها در اختیار موتورهای جستجو قرار مدهد. علاوه بر این، تغییراتی که در سایت ایجاد می‌شود و تلاش هایی که برای بهینه سازی سایت انجام می شود، به وسیله نقش سایت به گوگل نمایش داده می شود که این به ایندکس محتوای سایت کمک کند و سرعت سئوی سایت را افزایش می دهد.

موارد استفاده ضروری از نقشه سایت

استفاده از نقشه‌ی سایت یا سایت مپ در تمامی شرایط مزیتی هرچند جزئی برای موتور جستجو ایجاد می‌کند ولی ایجاد آن در سه حالت به طور ویژه می‌تواند مفید باشد.

  1. هنگام ایجاد یک سایت جدید.
  2. در سایت‌هایی با تعداد صفحات و محتوای بسیار زیاد.
  3. زمانی که دسترسی به صفحات داخلی با مراجعه از پیوندی به پیوند دیگر ممکن نباشد.

۱- هنگام ایجاد یک سایت جدید

هنگامی که یک سایت جدید به موتورهای جستجو معرفی می‌شود مدت زمانی طول می‌کشد تا تمامی صفحات این سایت شناسایی شوند. روش شناسایی صفحات داخلی سایت با استفاده از پیوندهای موجود در صفحات اصلی و با دنبال کردن پیوند به پیوند به انجام می‌رسد.
در این شیوه ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا موتورهای جستجو صفحات سایت را بررسی کنند و پس از مرتب کردن پیوندها، آن‌ها را یک به یک بررسی و پردازش کنند.
نقشه‌ی سایت در چنین مواقعی به موتور جستجو کمک می‌کند تا در زمانی بسیار کوتاه بتواند فهرست کامل صفحات سایت را در اختیار داشته باشد و زمان کمتری را صرف جستجوی صفحات داخلی نماید.

۲- در سایت‌هایی با تعداد صفحات و محتوای بسیار زیاد

پیدا کردن صفحات جدید در سایت‌هایی با هزاران صفحه‌ی داخلی و محتوای متفاوت برای موتور جستجو کار آسانی نیست. انجام این کار مستلزم سرزدن مداوم و تصادفی به صفحاتی است که ممکن است هیچ گاه تغییراتی نداشته باشند. این کار دو اشکال ایجاد می‌کند. نخست اینکه پهنای باند زیادی از موتور جستجو و سایت شما را هدر می‌دهد و از طرف دیگر، ممکن است پیدا شدن صفحات جدید زمان بیشتری را نیاز داشته باشد. با تعریف یک سایت مپ در سایت‌هایی با حجم بزرگ، تعداد مراجعات بی‌دلیل موتور جستجو به سایت کاهش پیدا می‌کند و از طرف دیگر محتواهای جدید در زمانی به مراتب کوتاه‌تر به فهرست موتور جستجو اضافه می‌شوند.

۳- زمانی که دسترسی به صفحات داخلی با مراجعه از پیوندی به پیوند دیگر ممکن نباشد

در برخی از وبسایت‌ها به دلایل مختلف از جمله در دسترس بودن برخی از محتواها تنها با سیستم جستجو، در دسترس بودن برخی از محتواها با استفاده از جاوااسکریپت و سایر حالت‌های احتمالی که پیوندهای مستقیم به محتوا در سایت وجود ندارد، استفاده از نقشه سایت الزامی است. زیرا در صورت نبودن نقشه سایت، موتور جستجو قادر به یافتن صفحات مخفی سایت شما نخواهد بود.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کابین وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس