گوگل کنسول و ثبت سایت در آن

 گوگل کنسول :

گوگل سرچ کنسول با نام لاتین Google Search Console که تا چندی بیش به نام گوگل وبمستر تولز(Google Webmaster Tools) شناخته می‌شد؛ ابزار اصلی مدیران وب‌سایت‌ها، برای بررسی وضعیت سایت از دیدگاه‌های مختلف در موتور جستجوی گوگل است. بی‌شک هر مدیر سایت و هر شخصی که مسئولیت سئوی سایت را بر عهده دارد؛ باید به کار با این ابزار گوگل تسلط کامل داشته باشد.

گوگل کنسول ابزاری رایگان برای بررسی وضعیت سایت از نظر موتور جستجوی گوگل است. به کمک این ابزار می‌توان مشکلات احتمالی سایت را که گوگل تشخیص داده است فهمید؛ دسترسی ربات‌های گوگل را به سایت سنجید؛ از میزان ترافیک دریافتی و تاریخچه رتبه کلمات کلیدی آگاه شد؛ لینک‌های دریافتی از سایت‌های دیگر را سنجید؛ و با توجه به این موارد، زمینه را برای بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو فراهم کرد.

آموزش ثبت سایت در سرچ کنسول گوگل

وارد وب سایت Google Webmaster tools شده و روی Start now کلیک کنید.با یک اکانت گوگل sign in کنید. سپس صفحه ای مشابه شکل زیر برای شما باز می شود.

در قسمت URL prefix آدرس URL کامل سایت خود را وارد کرده و روی Continue کلیک نمایید.

توجه داشته باشید که گوگل HTTP و HTTPS را دو پروتکل جداگانه می داند. بنابراین https://example.com و http://example.com از نظر گوگل دو سایت کاملاً جداگانه هستند. این مورد شامل گذاشتن .www در ابتدای URL سایت نیز می شود بنابراین در وارد کردن درست آدرس URL دقت کافی را به عمل آورید.

در صفحه بعدی از شما خواسته می شود مالکیت وب سایتی که وارد کرده اید را درستی سنجی و اثبات کنید. برای انجام این کار روش های مختلفی وجود دارد. که در ادامه آموزش سرچ کنسول گوگل، ساده ترین روش که استفاده از تگ های HTML است را توضیح خواهیم داد.

در صفحه نشان داده شده در قسمت Other verification methods روی پنجره کشویی HTML tag کلیک کنید.

سپس متا تگ نشان داده شده در این صفحه را کپی کنید. توجه داشته باشید که تنها قسمتی از متا تگ را که داخل کوتیشن قرار گرفته است را کپی کنید.

روش های متفاوتی برای اثبات مالکیت سایت وجود دارد. این کار را می توانید هم از طریق پیشخوان وردپرس و هم از طریق افزونه ها انجام دهید. اما بهترین و ساده ترین روش استفاده از افزونه ها است. در ادامه آموزش سرچ کنسول گوگل به انجام این کار با استفاده از افزونه Yoast SEO می پردازیم.

البته با استفاده از افزونه Insert Headers and Footers نیز می توان درستی سنجی سایت را انجام داد. کافی است افزونه را نصب و فعال سازی کرده و کدی را که سرچ کنسول گوگل در اختیار شما قرار داده است در فیلد Header وارد کنید. اما از آنجا که افزونه Yoast SEO یکی از بهترین افزونه های سئو وردپرس است و نصب و فعال سازی آن برای هر سایت وردپرسی لازم و ضروری است نحوه اثبات مالکیت سایت با این افزونه را توضیح خواهیم داد.

در ابتدا باید افزونه Yoast SEO را نصب و فعال سازی کنید. سپس در پیشخوان وردپرس به مسیر سئو » عمومی رفته و در تب ابزارهای وبمستر در قسمت کد تأییدیه گوگل متاتگ کپی شده را وارد کنید و روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک نمایید.

یک روش دیگر با استفاده از افزونه Yoast SEO این است که در پیشخوان وردپرس به مسیر سئو » میز فرمان جستجو رفته و در قسمت “کد تأییدیه گوگل” روی دکمه “دریافت کد تصدیق گوگل” کلیک کنید و از همینجا کد مورد نظر خود را دریافت کنید.

سپس مجدداً به صفحه تنظیمات سرچ کنسول بازگشته و روی دکمه Verify کلیک کنید. یک پیام موفقیت آمیز برای شما نشان داده می شود. با کلیک بر روی GO TO PROPERTY وارد صفحه پیشخوان سرچ کنسول گوگل می شوید.

پس از ثبت سایت در سرچ کنسول گوگل در اولین گام سرچ کنسول گوگل را با گوگل آنالیتیکس مرتبط کنید.

برای این کار گوگل آنالیتیکس را باز کرده و در ساید بار سمت چپ صفحه روی تب Admin کلیک کنید.

سپس روی Property Settings کلیک کنید.

به سمت پایین اسکرول کرده و روی دکمه Adjust Search Console کلیک کنید.

در صفحه نشان داده شده روی Add کلیک کنید.

سپس آدرس سایت خود را وارد کرده و روی Save کلیک کنید. سرچ کنسول به گوگل آنالیتیکس متصل خواهد شد. با اتصال سرچ کنسول به گوگل آنالیتیکس می توانید اطلاعات ارزشمندی مانند داده های کلمه کلیدی، CTR، موقعیت داده ها برای هر کشور و بسیاری اطلاعات دیگر را به دست آورید.

سوکار حرفه ای:مهندس مهدی مژدهی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کابین وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس